English icon

Meilė Žemei iš pirmo žvilgsnio

03 20-04 17

PPC AKROPOLIS, Kaunas,
III a. renginių aikštė

Kovo 20-ąją visame pasaulyje minima Tarptautinė laimės diena. Džiaugtis planeta, kurioje gyvename, šiais metais kviečia pasaulinio garso menininkas Luke’as Jerram’as, kuris pirmą kartą Lietuvoje pristato savo kūrinį „Gaia“. L. Jerram’o darbus šiandien galima išvysti muziejuose ir galerijose Niujorke, Šanchajuje ir Londone. Prekybos ir pramogų centras Kauno „Akropolis“ dovanoja galimybę „Gaia“ instaliaciją iki balandžio 17 dienos pamatyti gyvai. 

„Žmonija į Mėnulį žvelgia jau daugiau kaip 200 tūkstančių metų. Šis vaizdinys danguje žmones visame pasaulyje įkvėpė mitologijai, muzikai, literatūrai. Ar kada susimąstėte, kad į planetą Žemę pirmą kartą pažvelgti galėjome tik prieš 50 metų?“ – tokiais žodžiais kūrinį pristato menininkas L. Jerram’as. Graikų mitologijoje „Gaia“ vadinama Žemės personifikacija. 

Savo projektais kerintis, stebinantis ir pokyčio kviečiantis autorius, apkeliavęs Jungtines Amerikos Valstijas, Italiją, Airiją, Jungtinę Karalystę, Kiniją, Australiją, Taivaną ir kitas pasaulio šalis, pirmą kartą įspūdingą 6 metrų skersmens instaliaciją pristato Lietuvos žmonėms. Detalūs NASA apskaičiuoti ir patvirtinti Žemės paviršiaus vaizdai leidžia pamatyti mūsų planetą tokią, kokią ją išvystume iš Mėnulio, – pribloškiančią, jungiančią įvairias gyvybės formas ir reikalaujančią prisiimti atsakomybę už savo veiksmus. Meno kūrinys yra 2,1 milijono kartų mažesnis nei tikroji Žemė, o kiekvienas objekto centimetras atitinka 21 km Žemės paviršiaus. Instaliacijoje skamba BAFTA apdovanojimų pelniusio kompozitoriaus Dan’o Jones’o specialiai sukurta erdvinio garso kompozicija.

Apie kūrėją:

Nors kūrėjas Luke’as Jerram’as gyvena Jungtinėje Karalystėje, jau 30 metų jo darbai įkvepia ir stebina žmones visame pasaulyje. Daugiadiscipline kūryba – skulptūromis, instaliacijomis ir gyvo meno projektais – autorius vis dažniau kviečia atkreipti dėmesį į mūsų planetos būseną ir sveikatą. Skaičiuojama, kad didelio masto ir neblėstančio populiarumo sulaukiantys L. Jerram’o kūriniai – gyvai ir socialinėmis medijomis – jau pasiekė per milijardą žmonių visame pasaulyje. 115 parodų 27 šalyse ir daugiau nei 3 milijonai jas išvydusių lankytojų – tokiais skaičiais menininkas išlydėjo 2023-iuosius.

Instaliacija sukurta bendradarbiaujant su Gamtos aplinkos tyrimų taryba (NERC), „Bluedot“ ir JK mokslo ir atradimų centrų asociacija. Projektą remia „Culture Liverpool“ ir Liverpulio katedra.

Instaliacijos autorius: Luke Jerram
Instaliacijos organizatorius: akropolio logo
Instaliacijos kuratorius: salto logo
Projekto partneriai:
national environment reasearch council bluedot logo association for science and discovery centres culture liverpool culture liverpool mayor logo liverpool cathedral